Калият е електролит, който балансира течностите, регулира кръвното налягане, поддържа нервната и мускулната функция и насърчава здравето на сърцето. Поради това тялото разчита на този минерал, за да поддържа здравословен баланс на течностите в клетките и да регулира мускулните контракции.
Това означава, че калият е отговорен за поддържането на здравословен сърдечен ритъм и свиването на мускулите по време на ежедневни движения, както и при по-интензивни натоварвания. Той е полезен за подобряване на здравето и превенцията на заболяванията, възстановяването след тренировка, хидратацията и цялостното благополучие на мозъка, тялото и мускулите. В тази статия разглеждаме подробно калия и как той се отразява на мъжете.
Защитава сърцето и предотвратява заболявания
Калият значително намалява нивата на кръвното налягане, риска от сърдечни заболявания и инсулт, както и много други заболявания, свързани с възрастта. Помага за контролиране и понижаване на кръвното налягане, като противодейства на ефектите на натрия.
Увеличава костната плътност
Калият помага за запазване на костната минерална плътност, както и за изграждане на костна маса, укрепвайки и увеличавайки плътността на костите и мускулите. Това предотвратява наранявания от подхлъзване и падания, които стават особено обезпокоителни с възрастта. Приемът на калий е свързан с намален риск от остеопороза, свързано с възрастта заболяване поради ниска костна плътност.
Подобрява мускулната функция и тренировките
Калият е особено важен за спортистите, защото помага при мускулните контракции, предотвратява крампи и поддържа цялостната производителност по време на тренировка. Мускулите също се нуждаят от калий, за да възстановят увредените тъкани след тренировка.
Подпомага хидратацията и здравето на бъбреците
Калият поддържа бъбреците и намалява риска от образуване на камъни в бъбреците. Той помага за регулиране на pH на урината и намаляване на отделянето на калций в урината, което намалява риска от образуване на камъни.
Препоръчителният дневен прием на калий за мъже е 3400 милиграма. Активните мъже, особено спортистите, може да имат по-високи нужди от калий поради повишено изпотяване и загуба на течности по време на тренировка. За тях препоръчителният прием на калий може да варира от 3500 до 4700 милиграма.
Най-добрите хранителни източници на калий са млякото, бобови растения, богати на фибри храни или зърнени храни, сушени плодове, ядки и семена, листни зеленчуци и риба. Също така банан, авокадо, цитрусови плодове, сушени плодове, тиква, зеленолистни зеленчуци, картофи, листа от цвекло, бадеми, фъстъци, сьомга, риба тон.
Ако в храненето ви липсват храни, богати на калий, може да изпитате различни симптоми, включително мускулна слабост, умора, запек, мускулни крампи, нарушен сърдечен ритъм и повишено кръвно налягане. В по-екстремни случаи може да имате проблеми със здравето на костите, повишен риск от камъни в бъбреците и високо кръвно налягане. Признаците включват прекомерно изпотяване, повръщане и диария.
Тези симптоми могат допълнително да понижат нивата на калий, поради което се препоръчва да се консумират електролити, след като се появят. Много ниските нива на калий се наричат хипокалиемия и се лекува в болница, защото може да бъде животозастрашаващ поради начина, по който засяга сърцето.
Хипокалиемията е много рядка. Хората с най-висок риск от нисък калий са тези с възпалително заболяване на червата и хора, приемащи определени лекарства като диуретици и лаксативи.
Предозирането с калий, или хиперкалиемия, също е рядко срещана и се наблюдава при хора с бъбречни проблеми или такива, които приемат определени лекарства. Предозирането с калий води до слабост, умора, неравномерен сърдечен ритъм и в тежки случаи до спиране на сърцето.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.