В последните години хазартът в България придоби тревожна популярност, особено сред младите хора. Въпреки че по закон съществуват ограничения, реалността показва широко разпространение на игрални зали, агресивна реклама и лесен достъп до залагания – дори в малки населени места. Това създава сериозни предпоставки за развитие на зависимости още в юношеска възраст. Специалистите по лечение на хазартна зависимост все по-често работят с млади хора, попаднали в капана на лесните печалби и силните емоции.
Либерална регулация и правен вакуум
В България хазартната индустрия е сравнително слабо регулирана. Въпреки съществуващия Закон за хазарта, контролът върху неговото прилагане е ограничен, а санкциите – редки и неефективни. Регулаторните органи не разполагат с достатъчно ресурси и капацитет да следят за спазване на ограниченията, което създава усещането, че „всичко е позволено“.
Проблемен е и фактът, че законът не забранява откриването на игрални зали в близост до училища, библиотеки или младежки центрове. Така хазартът се оказва на пешеходно разстояние от деца и тийнейджъри – буквално в квартала им.
Агресивна и целенасочена реклама
Рекламите на хазартни игри в България са навсякъде – по телевизията, в социалните мрежи, по улиците, а често и в спортни събития, насочени към млада публика. Лотарийни билети, онлайн платформи за залагане и казина си партнират с известни личности, инфлуенсъри и спортисти. Целта – да придадат нормалност и дори престиж на участието в хазарт.
Този маркетинг често е прикрит под формата на „забавление“ или „възможност за успех“, което изкривява възприятието на младите хора и замъглява реалния риск. За тийнейджърите, които търсят бързи успехи, признание или просто силни емоции, рекламата действа почти като покана.
Присъствие на игрални зали дори в най-малките населени места
В България броят на игралните зали на глава от населението е един от най-високите в Европа. Може да се срещнат в квартали на малки градчета, в близост до училища, болници и обществени институции. За разлика от други държави, където хазартът е съсредоточен в определени зони или изнесен извън населените места, у нас той е част от градската среда.
Тази близост създава нормализация на поведението – присъствието на игрална зала до фурната или аптеката прави залагането част от ежедневието. За подрастващите, които се намират в най-уязвимия етап от развитието си, това е директна форма на експозиция към риска.
Онлайн хазарт и липса на възрастова проверка
Дигитализацията допълнително улеснява достъпа до хазарт. Онлайн платформите за залагания не винаги изискват надеждно удостоверяване на възрастта, а дори когато го правят – проверките често са формални и лесни за заобикаляне. Много млади хора използват личните данни на родители или приятели, за да създадат акаунти, и се включват в игри, които могат да предизвикат пристрастяване.
Онлайн залагането също така е изключително дискретно – не изисква физическо присъствие, пари в брой или пряк контакт. Това го прави особено опасно за млади хора, които не осъзнават кога удоволствието се превръща в зависимост.
Недостатъчна превенция и обществена осведоменост
В българското образование почти няма програми за превенция на хазартната зависимост. Повечето ученици не са информирани за опасностите от залагания, нито за признаците на зависимост. Това важи и за родителите, които често не разпознават проблема навреме.
Обществото като цяло приема хазарта за нещо нормално – дори в семействата редовното купуване на лотарийни билети или гледането на „тото“ тегления е част от рутината. Липсата на критична нагласа води до масово подценяване на проблема.
Емоционалната уязвимост на младите хора
Тийнейджърите и младите възрастни често търсят начини да избягат от стреса, несигурността и емоционалните предизвикателства на съвременния свят. Хазартът предлага бърза доза адреналин, „надежда за печалба“ и илюзия за контрол. Именно затова младите са по-склонни да изпаднат в зависимост! Особено ако не получават достатъчно подкрепа и разбиране в реалния си живот.
Едно от най-сериозните предизвикателства при лечението на хазартна зависимост при млади хора е фактът, че често самите те не осъзнават мащаба на проблема. Зависимостта се развива бавно, но сигурно – и води до финансови затруднения, тревожност, изолация и дори депресия.
Хазартът в България е не просто достъпен – той е навсякъде. Това създава сериозна заплаха за младите поколения, които лесно попадат в клопката на зависимостта, често без да разбират какво се случва. Нужни са по-строги регулации, образователни кампании и активна превенция. Ако забележите признаци на проблемно поведение при дете, ученик или млад човек, потърсете навременна помощ – лечението на хазартна зависимост започва с информираност и грижа.
Виктор е микробиолог и космополитна личност с интереси в коренно противоположни области – от архитектура до екология, от Древен Египет до умните градове на бъдещето, от самолетни катастрофи до медицина, от музика до компютърно програмиране…