Дизайнерите често се гордеят с използването на антики и предмети втора употреба, за да внесат индивидуалност в нечий дом. Да не говорим, че пазаруването от втора употреба и антиквариати понякога може да бъде по-достъпен и устойчив вариант от това да се разчита на традиционните търговци. Но преди да напълните дома или колата си с вещи втора употреба, имайте предвид, че съществуват неща, които никога не бива да купувате от такива магазини, без значение колко примамлива е цената.
Матраци
Всичко, което не може да бъде старателно почистено или дезинфекцирано, като например употребяваните матраци, не е препоръчително. Матракът втора употреба вероятно няма да има добра опора, освен това може да съдържа акари, дървеници, бактерии, мухъл и алергени.
Уреди
Винтидж високоговорители, антично осветление и стари телевизори може да изглеждат очарователни, но употребяваната електроника може да има дефектно окабеляване, което може да представлява риск от пожар или токов удар. Всичко, свързано с електрическо окабеляване е твърдо “не”. Безопасността е на първо място и няма начин да се гарантира, че тези предмети отговарят на стандартите, независимо колко красиви изглеждат.
Съдове за готвене или стъклени съдове
Не използвайте находки от втора употреба в кухнята. Боядисаните чинии и кристалните стъклени съдове могат да съдържат следи от олово, което е особено опасно, ако предметите са напукани или отчупени. Някои предмети, като чугунени и емайлирани съдове, може да са безопасни за редовна употреба, но винаги проверявайте внимателно за пукнатини, стружки или лющещо се покритие.
Бебешки мебели
Тези артикули могат да остареят и гаранционният им срок може да е изтекъл. Тъй като стандартите за безопасност на бебешките мебели се актуализират непрекъснато, закупуването на нови е най-безопасният вариант. Бебешките мебели втора употреба може да имат скрити повреди, като пукнатини, разхлабени части или липсващ обков.
Столчета за кола и колички
Едно старо столче за кола или количка може да има скрити повреди, които представляват риск за безопасността и няма начин да се гарантира, че моделът отговаря на настоящите стандарти за безопасност. Имайте предвид, че столчетата за кола трябва да се сменят, ако са участвали в инцидент и имат срок на годност.
Каски
Каските втора употреба не само могат да пренасят въшки и други потенциални инфекции, но и вероятно са опасни. След значителен удар, трябва да смените велосипедната каска, дори и да не изглежда повредена, защото пяната може да е компресирана.
Плюшени играчки
Дори и да перете в пералня употребявана плюшена играчка, миризмите и алергените могат да се задържат. Да не говорим за риска от дървеници, бактерии и акари.
Повредени мебели от ратан или ракита
Помислете добре, преди да купувате онези износени плетени столове, шкафове или масички. Мебелите от ратан и ракита могат да бъдат трудни и много скъпи за реставриране, така че е най-добре да ги избягвате.
Дървени дъски за рязане
Не харчете пари за дъски втора употреба, освен ако не планирате да ги използвате като декор. Дори и с основно почистване, може да е трудно да се премахнат бактериите, вградени в порите на дървото.
Спално бельо
Спалното бельо втора употреба може да съдържа дървеници, акари и алергени, които е трудно да се премахнат напълно.
Бебешки играчки
Бебетата и малките деца бързо израстват играчките си, така че не е лоша идея да се снабдявате с такива втора употреба, но е изключително важно да се съобразите с хигиената и безопасността. Не купувайте бебешки играчки, които не могат да бъдат добре измити и дезинфекцирани. Внимателно проверявайте за счупени или хлабави части, които биха могли да бъдат опасни за малките.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.