Защо той изчезва, когато стане сериозно?


Всичко вървеше чудесно – съобщения до късно вечер, срещи, усмивки, дори намеци за бъдещето. Но точно когато отношенията започнаха да стават по-дълбоки… той се отдръпна. Познато, нали?

Страхът от обвързване не е нещо ново, но в последните години се превръща в особено често срещан проблем. Ако преди се смяташе, че основно мъжете го изпитват, днес и жените все по-често споделят тази несигурност. В основата ѝ обаче стои едно и също нещо – страхът, че няма да сме достатъчно добри, че няма да бъдем разбрани, приети или обичани дългосрочно.

Често сме несигурни какво можем да дадем на другия и дали той ще го оцени, или ще си тръгне при първата възможност. Истината е, че след първата година на връзката всеки започва да показва себе си по-пълно – с всички добри, странни и трудни страни. И това е напълно естествено.

Проблемът започва, когато носим в себе си нереалистични нагласи – като очакването, че „истинската връзка“ трябва да бъде без конфликти, винаги романтична, без сътресения. Когато навлезем в реалността на съвместното ежедневие – с битовизъм, стрес и компромиси – тези очаквания се сблъскват с истинския живот. Напрежението се покачва, конфликтите засенчват хубавите моменти, а някои избират по-лесния път – да се оттеглят.


Истинската близост не е само споделяне на легло и вечери навън – тя е и готовност да се изправим заедно пред трудности. И тук идва разликата – зрелите хора, които искат да изградят нещо истинско, не бягат при първия проблем. Те се питат: Какво мога да направя? вместо Как да се измъкна?

За много мъже най-голямото предизвикателство е загубата на спокойствие. Ако жената реагира бурно – вика, крещи, обижда – това отключва защитен механизъм: отдръпване. В свят, в който работата и социалният живот вече носят достатъчно напрежение, домът трябва да бъде място за баланс, не за битка.

Защо той изчезва, когато стане сериозно?

И тук идва и друг важен момент – емоциите. Натрупаните неизказани чувства се превръщат в натиск. Ако мъжът не може да ги изрази, в един момент той или избухва, или… изчезва. Не защото не чувства, а защото не знае как да се справи с напрежението.

Много от мъжете се плашат и от социалните очаквания, свързани с обвързването – бракът, децата, отговорностите. Докато за жената бракът често е символ на любов и сигурност, за мъжа той може да изглежда като формалност или дори капан. А ако към това добавим и темата за бащинството – нещата стават още по-сериозни. Едно дете е дар, но и огромна отговорност, която може да стресне дори най-смелия партньор, особено ако не е планирана.


И така – защо той изчезва, когато стане сериозно? Може би защото никой не го е научил как да остане. Как да бъде уязвим, но сигурен. Как да споделя, без да се чувства слаб. И най-вече – как да разбере, че любовта не е само удоволствие, а и ангажимент, растеж и понякога… тишина след бурята.

Решението? Толерантност. Приемане. Готовност да видим в другия човешко същество с несъвършенства – като нашите. Само тогава можем да създадем връзка, която не се разпада при първото разклащане, а става още по-силна.

"Movember" и психичното здраве: еректилната дисфункция и връзката ѝ с благополучието
Снимка: drobotdean on Freepik
Радостина Пашова

Филолог и учител по призвание, а в свободното си време – истински фен на танцовото изкуство. Това е Радостина, радостна и даряваща радост на околните! Може да я откриете из живописната Родопа, където „презарежда батериите“ и се диви на автентичната българска красота.


Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *