Мушкатата от А до Я: Как да ги отгледате като професионалист


Мушкатата са класически градински и балконски растения и истински летни звезди! Те са ослепителни с ярките си багри, изобилието от цветове и изключителната си издръжливост. Едно от основните им предимства е, че са нужни съвсем малко усилия, за да цъфтят от пролетта до есента.

Днес © След 5 ви дава ценни насоки как да осигурите на тези летни растения най-добрата възможна грижа, за да ви възнаградят с цялото си великолепие в продължение на много месеци.

Снимка: Pelargonium for Europe

Перфектното начало: как и кога да засадите

Мушкатата обичат топлината, така че изчакайте, докато рискът от замръзване премине и нощните температури са постоянно двуцифрени. Независимо дали в саксии, кашпи или сандъчета, мушкатото ще вирее във всеки съд, стига излишната вода да може да се оттича и да има достатъчно пространство. Съдът трябва да е висок най-малко 18 см, а растенията трябва да са на разстояние около 20 см едно от друго, за да могат да се развиват свободно.

Съвет: Почвата се нагрява по-бавно в саксии със светъл цвят. Това означава, че се изпарява по-малко вода и почвата остава влажна за по-дълго време.

Идеалното място: любители на слънцето

Мушкатата обичат слънцето! Колкото повече светлина получават, толкова повече цъфтят. Място на пълно слънце на балкон, вътрешен двор или в градината е идеално. Но дори и да можете да предложите само полусенчесто място, не е нужно да се отказвате от пеларгониумите. Тези некапризни растения могат да се справят с по-малко светлина, но просто няма да цъфтят толкова добре.

Мушкатата не обичат много валежи. Ако вали постоянно, те ще оценят покрив над главите си, за да се предотвратят гъбични заболявания. Това важи особено за изправените и двуцветните сортове.

Съвет: Пеларгониумите нямат нищо против екстремната жега. Те просто се нуждаят от повече вода. Ако не искате да ги поливате толкова често, преместете ги на сянка по обяд или поставете чадър над тях.

Мушкатата от А до Я: Как да ги отгледате като професионалист
Снимка: Pelargonium for Europe

Водата е важна: поливайте редовно, но не прекалено!

Мушкатата са икономични с водата, тъй като съхраняват влага в месестите си листа и стъбла и могат да преживеят кратки периоди на суша. Те обаче се нуждаят от редовно поливане, за да ви осигурят обилен цъфтеж, особено в горещите дни. Сутрешното и вечерното поливане е идеално, за предпочитане с дъждовна вода.

Важно! Уверете се, че няма застояла вода, тъй като мокрите корени са враг на всяко мушкато.

Съвет: Ако компостът е влажен, но растението увяхва, това може да се дължи на преполиване. Оставете почвата да изсъхне добре преди следващото поливане.


Хранителните вещества: как да наторявате правилно

Пеларгониумите са „гладни“ растения – те се нуждаят от много хранителни вещества, за да продължават да произвеждат нови цветове през цялото лято. Най-добре е да използвате предварително наторен компост за саксии, когато засаждате, или да внесете тор с бавно освобождаване в почвата.

От лятото нататък мушкатата трябва да се подхранват с допълнителни хранителни вещества, тъй като тези в предварително наторения компост обикновено са изчерпани. Търговският течен тор за цъфтящи растения ще гарантира, че вашите мушката ще продължат да изглеждат по най-добрия начин.

Съвет: Не използвайте домакински средства като утайка от кафе, черупки от яйца или мляко. Те могат да доведат до дисбаланс на хранителните вещества, проблеми с почвата и да насърчат вредители и болести.

Снимка: Pelargonium for Europe

Дайте повече сила: почиствайте повехналите цветове редовно

За да сте сигурни, че вашите мушката влагат енергията си в произвеждането на нови цветове, редовно премахвайте увехналите цветове и листа. Това „подрязване“ стимулира образуването на нови цветове и поддържа растенията здрави – особено при двойните сортове, докато самопочистващите се видове сами пускат повехналите си цветове. Мъртвите листа винаги трябва да се отстраняват на ръка.

Непобедимият герой на лятото: вредители и болести

Не се тревожете – мушкатата са сред най-издръжливите летни цветя и са изненадващо устойчиви на вредители. Дори охлювите не могат да им се опрат! Но ако възникнат проблеми, ето няколко ценни SOS съвета:

Коркови петна по листата: Безвредни белези от преполиване – просто поливайте по-малко.
Жълти листа: Защитете растенията от студ и им осигурете повече светлина и хранителни вещества.
Ръжда по пеларгониума: Отстранете засегнатите листа и увеличете циркулацията на въздуха.
Гъбични комари: Знак за влажен компост – оставете почвата да изсъхне между поливанията. Вредите се нанасят от ларвите в почвата. Нискокачествената почвена смес също често привлича гъбични комари.


Зазимяване на мушкатата

Мушкатата могат да се зазимят без проблем. Преди първата слана отрежете растенията на около 15 см и ги поставете на светло място, защитено от замръзване – например в гараж или зимна градина. През зимата мушкатата се нуждаят от малко вода и никакви хранителни вещества.

През пролетта ги отрежете отново, пресадете в пресен компост и ги аклиматизирайте постепенно към по-топлите температури. С тази подготовка вашите мушката ще цъфтят отново обилно през следващия сезон.

Мушкатата от А до Я: Как да ги отгледате като професионалист
Снимка: Pelargonium for Europe

В заключение: Очаква ви едно безгрижно лято

Мушкатата предлагат фантастичен цъфтеж с минимални усилия. Дали като лесни за обгрижване обитатели на балконските сандъчета или като ярки градински акценти – с правилната грижа те ще ви радват от пролетта до есента.

Василена Гатева

Василена е завършила „Българска филология“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Обича кучета, японската кухня и източната литература, зелена храна и филмите на Вим Вендерс. Умерена романтичка и отявлен пътешественик.


Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *