Как изглежда депресията при мъжете?


Депресията, като клинична диагноза, възниква едва в началото на XX век. Преди това е просто меланхолия. Има много опити да се установи набор от стандартизирани критерии, които разграничават тъгата от клиничната депресия, но поставянето на диагнозата е трудно. За да се счита, че страдате от депресия, този момент трябва да продължи най-малко две седмици и да бъде придружен от поне пет от тези симптоми:

  • Депресивно настроение през по-голямата част от деня. Чувство на тъга, празнота или нещастие.
  • Значително намален интерес или удоволствие от почти всички дейности.
  • Промяна с повече от 5% от телесното тегло за месец, намаляване или увеличаване на апетита.
  • Безсъние или прекалено спане.
  • Умора или загуба на енергия.
  • Чувство на безполезност или прекомерна вина. Фиксиране върху минали неуспехи или обвиняване за неща, които не са ваша отговорност.
  • Намалена способност за мислене и концентрация или нерешителност.
  • Повтарящи се мисли за самоубийство.
Какво да направите, ако сте изгубили либидото си?

Жените съобщават, че се чувстват депресирани по-често от мъжете. Много мъже, които се борят с депресия, не се лекуват и в крайна сметка стигат до крайни животозастрашаващи действия. Мъжките признаци и симптоми на депресия се припокриват с тези на жените, но има и някои по-различни:

Повишена употреба на алкохол и други вещества

Мъжете, преминаващи през продължително лошо настроение, се обръщат към алкохол и други вещества, променящи настроението, за да притъпят чувствата си на отчаяние.

Разсейване

Обичайните разсейващи фактори, до които мъжете прибягват, когато са депресирани, включват гледане на телевизия, игри, сърфиране в мрежата или порно. Те могат да облекчат лошото настроение в краткосрочен план, но и да причинят повече вреда. Многократното стимулиране на производството на допамин по изкуствен начин, води до дисбаланса му. А това може да причини депресия. Допаминът е невротрансмитерът на мотивацията и ако мозъкът ви спре да го разпознава, изпадате в депресия.

Работохолизъм

Някои мъже реагират на лошото си настроение, като прекарват допълнително време в офиса. Фокусирането върху работата може да бъде здравословен начин за бягство. Това обаче може да се превърне в проблем, ако страдат другите аспекти на живота ви.

Раздразнителност и неконтролиран гняв

Меланхолията при мъжете може да бъде описана не като изцяло сиво съществуване, а като тъмен пейзаж, понякога осеян с червени проблясъци. Възможно е и да не изпитвате остър гняв, а по-скоро постоянно ниско ниво на раздразнителност и заядливост.

Отчужденост

Много депресирани мъже стават социално дистанцирани и когато са сред хора просто седят мълчаливо, докато лошото настроение и раздразнителност струят от тях.

"Movember" и психичното здраве: еректилната дисфункция и връзката ѝ с благополучието
Снимка: Freepik

Намалено сексуално желание

Депресираните мъже често имат потиснато либидо. Това може да е пряк резултат от притъпена чувствителност към допамин или да се корени в понижени нива на тестостерон, които намаляват производството на допамин.

Увеличаване на рисковото поведение

Ако не сте склонен към риск, но откриете, че правите неща като залагания, пиене по време на шофиране, безразсъдно каране, може да сте депресирани.

Най-добрите методи за справяне с депресията са неща, които трябва да правите дори когато не се чувствате меланхолични. Ако имате тежка депресия няма да имате много съмнения, ще бъде доста очевидно. В този случай, може да се наложи да говорите със специалист по психично здраве. Ако не искате да го правите, поне говорете с приятел или любим човек, не пазете чувствата си в тайна.

Весела Ангелова

Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.


Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *