Морган Фрийман обяви нов музикален проект – „Morgan Freeman’s Symphonic Blues“ – съвременен блус албум с Chineke! Orchestra, който ще излезе дигитално на 7 август. Заедно с новината вече е представен и първият сингъл от проекта – „Death Letter Blues“ с участието на Тадж Махал, прочит на класиката на Сон Хаус.
В „Morgan Freeman’s Symphonic Blues“ легендарният актьор, продуцент и разказвач се връща към музиката, която чува за първи път като дете на верандата на баба си в Мисисипи Делта – блуса. Не като страничен жест към музиката, а като лична история, разказана през глас, оркестър и артисти, за които тази традиция е жив език.
Албумът е изпълнен от Chineke! Orchestra, разказан от Морган Фрийман и дирижиран от Мартин Гелнер, който създава новите аранжименти за проекта. Звученето среща суровата енергия на блуса от Мисисипи Делта със симфоничен оркестър – мащабен прочит на музика, родена от човешка памет, устойчивост и силата да превръща болката в песен.
„Morgan Freeman’s Symphonic Blues“ е записан между Royal Studios в Мемфис, Тенеси, и Abbey Road. В него участват Таж Махал, Кеб Мо, Шемекия Коупланд, Алвин Йънгблъд Харт, Джеймс „Супер Чикан“ Джонсън, Антъни „Биг Ей“ Шерод, Кийт Джонсън, Тиърнии Джаксън, Адриен „Лейди Адрена“ Ървин и The Staxx Music Academy. Всички песни включват Chineke! Orchestra, диригента Мартин Гелнер и Ground Zero Blues Club Band.
Първият сингъл „Death Letter Blues“ задава тона на целия проект. С участието на Тадж Махал песента връща към Сон Хаус и към една от най-дълбоките линии в блуса – онази, в която личната загуба, гласът и китарата звучат като свидетелство.
Сред песните в албума са „Dark Was the Night, Cold Was the Ground“, „Crossroads“, „Death Letter Blues“, „Dust My Broom“, „The Thrill Is Gone“, „Cadillac Assembly Line“, „Somebody’s Knockin’“, „Traveling Riverside Blues“, „I’ll Take You There“, „Tried and Tried“, „Someday“ и „I Lied to You“. Всяка от тях получава ново оркестрово тяло, без да губи връзката си с първичния блус звук.
Василена е завършила българска филология в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Обича кучета, японската кухня и източната литература, зелена храна и филмите на Вим Вендерс. Умерена романтичка и отявлен пътешественик.


